אופטי-מה?

headerArtboard 2-100

אופטימה היא מערכת בינה מלאכותית לחיזוי התנהגות כלכלית רציונלית.

מה היא מסוגלת לעשות? איך היא עושה את זה? איך זה קשור למשכנתאות? ומה הסכום ש 92% מהאנשים יכולים היו לחסוך אילו רק היו בוחרים בבנק הנכון.

אופטימה

אופטימה היא מערכת מסוג בינה מלאכותית, תוכנת מחשב מתקדמת ויוצאת דופן ביחס לתוכנות מחשב רגילות, בעיקר באופן הפעולה וביכולות שלה.
מה שמייחד אותה הוא היכולת שלה ללמוד דברים חדשים, לבצע תהליך המחקה חשיבה אנושית ומאפשר להגיע למסקנות באופן עצמאי. אלא שבשונה מבני אנוש, אופטימה יכולה להגיע למסקנות שנובעות ממספר גדול מאוד של נתונים.
כל כך גדול, עד שבני אנוש פשוט לא מסוגלים להתמודד איתם.
אם מספקים לאופטימה מספיק נתונים על התנהגות שיש בבסיסה הגיון כלשהו, היא יודעת לפענח את ההגיון שהוביל לאותה ההתנהגות.

למה משמשת בינה מלאכותית?

מערכות בינה מלאכותית משמשות להרבה מאוד מטרות, להבין דברים שהאנושות מעולם לא הבינה קודם לכן, לפתור בעיות שללא בינה מלאכותית לא ניתן לפתור אבל בעיקר, מערכות בינה מלאכותית משמשות לחיזוי.
באמצעות בינה מלאכותית ניתן לחזות בדיוק רב מאוד הרבה מאוד דברים בתחומי רפואה, מטאורולוגיה, אסטרונומיה, תחבורה ואפילו פוליטיקה.
התנאי היחידי הוא שמה שמבקשים לחזות יהיה מבוסס על הגיון כלשהו.

איך היא עושה את זה?

לכל בנק יש נסיון שונה עם לווים שונים. כל בנק יודע להתמודד עם סיכונים שונים בצורה שונה ולכן מעריך אותם ברמה שונה.
הנוסחאות שאותן מפעילים הבנקים כדי לקבוע רמות סיכון הן נוסחאות פרטניות וייחודיות לכל בנק שמבוססות על התפיסה הפיננסית של הבנק ועל המומחיות או אי המומחיות שלו בהתמודדות עם סיכונים מסוגים מסויימים.
וכך, לכל לווה ולכל משכנתא יש רמת סיכון אחרת שונה בכל בנק, ומספר רב של משכנתאות בריביות שונות בכל אחד מהבנקים.

איך זה קשור למשכנתאות?

יותר משזה קשור למשכנתאות, זה קשור לבנקים.
הדרך שבה בנקים קובעים תנאים וריביות של משכנתאות מבוססת על הגיון מאוד מסוים וברור. לכל בנק יש את ההגיון הברור והמסוים מאוד שלו שעל בסיסו הוא קובע את הריביות לכל משכנתא ומשכנתא..
הבנה של ההגיון הזה מאפשרת, פשוטו כמשמעו, לחזות בדיוק מוחלט את הריביות של כל לווה שהוא, בכל בנק שהוא, בכל מבנה משכנתא אפשרי.

איך עושים את זה?

קודם כל, אופטימה צריכה ללמוד.
בדומה לבן אדם, כדי ללמוד על משכנתאות, צריך להראות לה משכנתאות ובדומה לבן אדם, ככל שמראים לה יותר, היא נהיית חכמה יותר.
אם מראים לה 50 משכנתאות היא יודעת לומר אילו בנקים עדיפים לקבוצות מסוימות של אנשים.
כמשמראים לה 100 משכנתאות היא כבר מספקת דברים מעניינים יותר כמו באיזו תקופה בשנה עדיף לקחת משכנתא.
כמשראים לה יותר מ 900 משכנתאות שונות, מתרחש קסם: אופטימה יודעת לספר את ההגיון המדויק שלפיו כל בנק קובע את ריביות המשכנתא לכל לווה. 

מה עושים עם המידע הזה?

אנחנו משתמשים בו כדי להבין איך בנקים חושבים ולחזות בדיוק איזו משכנתא באיזה בנק, היא המשכנתא הטובה ביותר עבור הלקוחות שלנו. בריבית הנמוכה ביותר ובהחזר היציב ביותר.

איך יודעים שזה עובד?

אפשר להתרשם ממכרזי ריביות ומשכנתאות של לקוחות שלנו.
ואפשר גם לערוך בדיקה:
מראים לאופטימה 100 משכנתאות שונות ומגוונות שכבר ניתנו, מספקים לה את הפרטים על הלווה ועל הנכס, בדיוק כפי שנמסרו לבנק שנתן את המשכנתא.

מספרים לה גם מתי כל משכנתא ניתנה ומאיזה בנק היא התקבלה ומבקשים ממנה לספק תחזית של הריביות שבהן התקבלה כל משכנתא.

תוצאות

ברוב המכריע של המשכנתאות אופטימה חזתה את הריביות שבהן ניתנה כל משכנתא בדיוק מוחלט. ב 7 משכנתאות בלבד, התקבלה סטייה קלה של 0.1-0.3%.
מה שמעניין במיוחד הוא ש 92% מהמשכנתאות שנדגמו, היו ניתנות בריביות נמוכות יותר באופן משמעותי אילו רק הלווה היה יודע לבחור בבנק הנכון לו.
החסכון הפוטנציאלי הממוצע למשכנתא מבין המשכנתאות הללו שנלקחו מהבנק הלא נכון, עומד על: 68,000 ₪. 283 ₪ בחודש, למשכנתא שנפרסת על פני 20 שנה.

לאן פנינו?

הנוסחאות שבהן אופטימה עושה שימוש מתעדכנות בהתאם לעדכונים שעורכים הבנקים.
אופטימה ממשיכה ללמוד ולהשתפר מכל משכנתא נוספת שעוברת דרכה, וצפויה להיות מסוגלת לספק בעתיד מידע רב ערך נוסף ביחס למחירי הדירות, ביטוחים ותחומים פיננסיים נוספים.

משכנתא אופטימלית

משכנתא אופטימלית בפני כל מבקש משכנתא, עומדות הרבה מאוד משכנתאות אפשריות. אחת מהן, ורק אחת, היא המשכנתא הטובה מכולן, המשכנתא האופטימלית. מה במשכנתא הזו עושה

Read More »

איך בנקים חושבים?

איך בנקים חושבים? הדרך שבה בנקים חושבים אינה הפרמטר הכי משפיע על ריבית המשכנתא. היא הפרמטר היחידי שמשפיע. איך נקבעות הריביות של המשכנתא? מדוע הן

Read More »